Ekoloji Birliği’nden çağrı: “Çambükü halkını yıldırma politikasını kınıyoruz, herkesi yaşamlarını savunan direnişçilere destek olmaya davet ediyoruz”

Amasya’nın Taşova ilçesine bağlı Çambükü köylüleri, mera alanlarına organize sanayi bölgesi (OSB) yapılmasını engellemek için bir ayı aşkın süredir mücadele ediyor. Ekoloji Birliği, hazırladıkları bir video ile Çambükü’ndeki halkın mücadelesine destek çağrısı yaptı.

Ekoloji Birliği tarafından dayanışma çağrısı için hazırlanan videoda köy halkı OSB’lere karşı mücadelelerinde yaşadıklarını anlattı.

“Biz direniyoruz, topraktaki buğdayımız da direniyor”

Videodaki kadınların OSB’lere neden karşı olduklarını şöyle dile getirdi:

“Çambükülü olarak biz direniyoruz, topraktaki buğdayımız da direniyor.”, “Onlar kesti biz dikiyoruz, utansınlar.”,

“Organize sanayi ağlatarak kurulmuyor. Organize sanayi davulla zurnayla kuruluyor. Çambükü köyüne kurulan organize bir askerle, 50 kişi karşısında, 50 anayı ağlatarak kuruluyor. Bir gecenin içinde Çambükü’nü kara toprağa çevirdiler. 40 yıllık ağaçları yerle bir ettiler.”

“Bize 27 sene önce verilen kip diktiğimiz, geçimimizi sağladığımız topraklarımızın üzerine dayatma yapılarak OSB kurulmak isteniyor. Lütfen ülke tarımı adına bizlere sahip çıkın. Bu feryadımızı duymaz ve biz üretici kadınlara sahip çıkmazsanız yarın ülke tarımı bitmiş olacak ve her yer betonlaşmış olacak”
“Halkı yıldırma politikasını asla kabul etmiyor, en yüksek dereceden kınıyoruz”
Ekoloji Birliği açıklamada “Günlük hayatımızın tüm aşamalarında karşımıza çıkan yağmacı, gaspçı, yasa tanımaz tutum sergilemekten çekinmeyen sermaye, onu sahiplenen iktidar ve kolluk kuvvetlerini uyarıyor, sermayeden yana halka ve özellikle kadınlara karşı yürüttükleri şiddet, baskı ve göz altılarla yıldırma politikasını asla kabul etmiyor, en yüksek dereceden kınıyoruz. Çambükü Köyü’nde yapılması planlanan OSB’ye karşı köylü kadınların topraklarını, meralarını, yaşam alanlarını savundukları nöbetleri devam ediyor. Tüm doğa yaşam savunucularını Çambükü Köyü’nde yaşamlarını savunan direnişçilere destek olmaya davet ediyoruz.” diyerek organize sanayi bölgesine karşı direnen halka yapılan müdahaleleri kınadı.