Florida ‘da Kasırga Yaklaştıkça Üreticilerin Endişeleri Artıyor

Yetiştirici Kim Jones’a göre, Güney Georgia, Kuzey Florida ve Doğu Alabama’daki narenciye üreticileri bu hafta iğne” üzerinde. Mahsul hasattan yaklaşık bir ay uzakta olsa da, Ian Kasırgası’na karşı son derece savunmasızdır. Her üç eyalette de narenciye üretimi, fırtınanın getirmesi beklenen yüksek rüzgarlara ve aşırı yağışlara karşı hassastır.

Güçlü kasırganın Çarşamba günü Orta Florida’dan geçeceği ve bu hafta sonu kuzeye Georgia’ya gideceği tahmin ediliyor.

“Şu anda çok savunmasız, dürüst olmak gerekirse. Ağaçlar sarkıyor, meyvelerle çok ağırlar. Bazıları zaten yere dokunuyor, “diyor Monticello, Florida’da bir narenciye paketleme tesisine sahip olan ve Tifton, Georgia’daki benzer bir tesisin yarı sahibi olan Jones. “Ağaçlar yumuşaktır ve tüm bu meyveler onu aşağı çeker. Ağaçlar zaten stresli. Orada çok fazla rüzgar alırsa, gerçekten yıkıcı olabilir, buna şüphe yok. Ama buraya geldiğinde bununla ilgileneceğiz. Eğer bizi silerse, o zaman bizi de siler.”

Jones, yetiştiricilerin kasırgayla ilişkili potansiyel rüzgar hasarından daha fazla endişe duyduklarını, ancak aşırı yağış miktarlarının da üretime zarar verebileceğini söyledi.

“Bu rüzgardan gelen biraz kırbaç bazı meyveleri çıkarabilir, bazı meyvelere zarar verebilir ve ağacı şoka sokabilir. Michael Kasırgası ile Batı Florida’daki bazı arkadaşlarımız bu fırtınanın yükünü aldı. Meyvelerini paketleme kulübesinden geçirdiğimizde, meyve sadece süngerimsiydi çünkü ağaç şoktaydı, “dedi Jones. “Ağaçta iyi hissettirdi, ama onu çöp kutusuna atıp bir yere taşıdığınız anda, gerçekten süngerimsi ve çok yumuşak oldu. İyi görünebilir ve yine de gerçekten kötü hasar görebilir.”

Jones, çiftçilere düşen ağaçları mümkün olan en kısa sürede desteklemeye hazır olmalarını tavsiye ediyor. Bu, kasırga kuvveti rüzgarlarıyla ilgili başka bir tehlikedir.

Jones, “Sadece bittiğinde tepki vermeye hazır olun” dedi. “Ağaçlar havaya uçarsa, aceleyle ayağa kalkmalarını sağlayın. Yapmaya hazır olabileceğimiz en büyük şey bu. Bir ağacı ne ile kazıkladığınız önemli değil, eğer şiddetli bir rüzgar gelirse, ağaçları devirecektir. Bunu biliyoruz. Gerekirse onları ayağa kaldırmaya hazır olmalıyız.”

Kaynak: citrusindustry.net