Kurbanlıklar podyuma çıktı

İstanbul Sultangazi Belediyesi, kurban pazarında En Güzel Kurbanlık Yarışması düzenledi. Yarışmaya Türkiye’nin dört bir yanından getirilen kurbanlıklar katıldı. Sahipleri tarafından süslenen kurbanlıklar podyuma çıktı.

Yarışmayı izlemeye gelen vatandaşlar telefonlarıyla bol bol video ve fotoğraf çekti. 5 kişilik jüri tarafından belirlenen ilk üç kurbanlığa ödül verildi. Renkli görüntülere sahne olan yarışmada 485 tam puan alan Tokat’tan gelen ‘Babayiğit’ isimli Kurbanlık birinci, 475 puanla Çankırı’dan gelen ‘Yarenağası’ isimli Boğa ikinci, yine Çankırı’dan gelen ve sırtındaki kalp şekliyle yoğun ilgi gören boğa ise üçüncü oldu. Jüri üyeleri yarışmada hayvanların ağırlığına, kesim sonrası vereceği et miktarına, sağlıklı görünümüne, ırk özelliğini göstermesine, yaşa göre gelişimine, beden yapısına, temizliğine, bakımına ve huyuna baktı. Birinci olan kurbanlığa tam Altın, ikinciye Yarım Altın, üçüncüye de çeyrek altın takıldı. Ayrıca hayvan sahiplerine hediyeler de verildi.
HUYLARINA DA BAKILDI

Yarışmayla ilgili konuşan Sultangazi Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun, “Her sene yaptığımız gibi bu sene de en güzel kurbanlığı seçmek için yarışma düzenledik. Yarışmamızın sonucunu belirledik. Beş jürimiz en güzel kurbanlığı seçti. Anadolu’nun dört bir yanından Sultangazi’ye kurbanlıklarını getiren kurbancı kardeşlerime teşekkür ediyorum. İşleri bereketli, hayırlı olsun. İnşallah sağlıkla sıhhatle memleketlerine dönerler. Ödüller küçük bir hediye asıl biz hayvanlarımıza güzel bakanları, onları güzel besleyenleri ve esasında huyları da güzel olanları seçiyoruz. Bu vesileyle de herkesin Kurban Bayramı’nı tebrik ediyorum” dedi.