AB, küresel gıda krizine karşı 600 milyon Euro ek kaynak sağlayacak

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, New York’taki Küresel Vatandaş Festivali’nde AB’nin Küresel Geçit Stratejisi kapsamında sürdürülebilir yatırımları artırma taahhüdünü yineledi. AB, sosyo-ekonomik olarak en savunmasız durumdaki ülkelerin küresel gıda güvenliği krizine karşı desteklenmesi için 600 milyon Euro ek kaynak sağlayacak.

ABD’nin New York kentinde düzenlenen 2022 Küresel Vatandaş Festivali’nde (Global Citizen Festival) dünya liderleri tarafından aşırı yoksulluğu sona erdirmek için 2,4 milyar dolar tutarında yatırım taahhüt edildi.

AB, sürdürülebilir yatırım tutarını artıracak

Festivalde konuşan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de, AB’nin Küresel Geçit Stratejisi kapsamında sürdürülebilir yatırımları artırma taahhüdünü yineledi.

AIDS, tüberküloz ve sıtmayla mücadele için Küresel Fon’a 715 milyon Euro sağlanacağını belirten von der Leyen, bu tutarın AB ve üye ülkelerden gelecek katkılarla toplam 4,3 milyar Euro’nun üzerine ulaşacağını açıkladı.

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen ayrıca, Afrika, Karayipler ve Pasifik’teki sosyo-ekonomik olarak en savunmasız durumdaki ülkelerin küresel gıda güvenliği krizine karşı desteklenmesi için 600 milyon Euro tutarında ek kaynak sağlanacağını belirtti.

Kaynak: www.gidahatti.com