Ayçiçek yağına ikinci müdahale! TMO 99 liradan satışa başladı!

Devlet ayçiçek yağına ikinci kez müdahale etti. Son iki ayda yüzde 60, son üç ayda ise yüzde 100’ün üzerinde artan Ayçiçek yağlarına ikinci kez müdahale edildi. Toprak Mahsulleri Ofisi 99 TL’den ayçiçek yağının perakende satışına başladı.

Ayçiçek yağı fiyatlarında yaşanan dramatik yükseliş hükümeti ikinci kez piyasaya inmeye zorladı. Marketlerde 200 lirayı gören 5 litrelik ayçiçek yağı, vatandaşları zorlayınca uygun fiyatlı yağ tedariki için Toprak Mahsulleri Ofisi TMO) görevlendirildi. TMO yurtdışından getirdiği ham ayçiçek yağını rafine ederek 5 litrelik tenekelerle 11 Ocak itibari ile piyasaya sürdü.

TMO SATIŞ BÜFELERİNDE SATIŞLARA BAŞLANDI

TMO satış büfelerinde perakende olarak satılmaya başlanan yağ için kuyruklar oluştuğu gözlendi. Yağ almak için sırada bekleyen vatandaşlardan Fatih Şahin “Daha öncede almıştım. Kaliteli güvenli ve uygun fiyatlı. Ama TMO’nun satış yerleri her yerde yok. Sayısı arttırılmalı.Güzel bir hizmet.” değerlendirmesinde bulundu.

TMO GEÇEN YIL NİSAN AYINDA 59 TL’DEN SATIŞ YAPMIŞTI
Geçen yıl 30 liralardan 80 liraya kadar yükselen 5 litrelik teneke ayçiçek yağı fiyatları üzerine Hükümet TMO’ yu devreye alarak ilk ilk kez ayçiçek yağına müdahale etmişti. TMO Nisan 2021’de 5 litrelik yağını 59 TL’den piyasaya sürmüştü.

TARIM KREDİ’DE 131 İLE 135 TL’DEN SATILIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Ürünler fiyat noktasında gayet uygun” dediği Tarım Kredi’nin Kooperatif marketlerinde 5 litrelik yağlar plastik ambalajda 131 TL’den teneke ambalajda ise 134.9 TL’den satılıyor.

TARIMDAN HABER