“Ege lezzetlerinin potansiyeli büyük”

Yaşar’ın gastronomi alanında uzman öğretim görevlileri Ege’nin yerel yemeklerinin dünya tarafından ilgi gördüğünü ve tanıtım açısından potansiyelinin büyük olduğunu söyledi

Yaşar Üniversitesi İşletme Bölüm Başkanı Prof. Dr. İge Pırnar ile Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Araştırma Görevlisi Duygu Çelebi, sürdürülebilir tarım uygulamaları ve organik restoranları inceledi. Prof. Dr. İge Pırnar ile Araştırma Görevlisi Duygu Çelebi, Ege ve İzmir’in yöresel yemekleri, organik tarım ürünleri, sürdürülebilir organik restoranları ve artık geleneksel hale gelen yiyecek-içecek festivalleri ile gastronomi turizminde dünya çapında potansiyel taşıdığını söyledi” dedi.

AVANTAJLARA SAHIP
Seferihisar olmak üzere İzmir’in ve genel olarak Ege’nin uluslararası gastronomi turizminde de önemli bir yer edinmesinin sağlanabileceğini vurgulayan Prof. Dr. Pırnar, “Ege Bölgesi, gastronomi turizmi açısından birçok avantaja sahip. Zeytinyağlı, sağlıklı ve yöreye özgü yemekleri, organik tarımürünleri, bölgeye has otları ve baharatları ile Ege mutfağı da yine bölgenin gastronomi turizminde tanınmasını sağlamaya başladı. Bölge genelinde inanılmaz bir coğrafyamız, buna paralel olarak da organik, yerel ve sağlıklı gastronomi ürünlerimiz bulunmakta. Ege’nin kültürel mirasından olan bu ürünler, stratejik planlama, uygulama ve tanıtım ile Ege’yi dünyanın gözde gastronomi turizmi bölgelerinden biri haline getirebilir” diye konuştu.