Gıda Mühendisi Uzun: Bakanlığın tağşiş listeleri 3 aydır yayınlanmıyor

Gıda Mühendisi Süleyman Uzun, Türkiye’den Singapur’a ihraç edilen Arifoğlu markasına ait baharatların toplatılmasına ilişkin açıklama yaptı. Baharatlarda tespit edilen zararlı elementlerin dördünün de renklendirici olduğunu belirten Uzun, bu maddelerin sentetik ve kanserojen olduğunu söyledi. Uzun, “Bakanlığın tağşiş listeleri ile karşılaşırdık, 3 aydır bu listeler yayınlanmıyor” ifadelerini kullandı.

Gıda Mühendisi ve Kalite Kontrol Uzmanı Süleyman Uzun, Türkiye’den Singapur’a ihraç edilen Arifoğlu markasına ait baharatların toplatılmasına yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Ürünlerde tespit edilen 4 zararlı elementin renklendirici olduğunu söyleyen Uzun, denetimlerin artırılması gerektiğini konusunda çağrı yaptı.

NTV’ye konuşan Uzun, ”Dördü de renklendirici element. Tüketiciyi kandırmak üzere kullanılmış. Bu maddeler sentetik ve kanserojen olanlar. Aynı zamanda çocukların zihinsel gelişimini de etkiliyor” dedi.
Hatalı ürün listesinin kamuoyuyla paylaşılması gerektiğini ifade eden Uzun ”Sumak, pul biber gibi parçalı ürünler, parlak olduğu zaman tüketiciyi cezbediyor. Buna benzer bir çok tağşiş var. Bakanlığın tağşiş listeleri ile karşılaşırdık, 3 aydır bu listeler yayınlanmıyor. Bu listelerin yayınlanıyor olması firmaların bu zararlı maddeleri kullanma oranını azaltıyordu” diye konuştu.