Gıda ve içecek endüstrisi 2022 yılında hangi trendleri izleyecek?

Tüketici tercih ve alışkanlıkları ile yakından ilişkili olan gıda ve içecek sektörü, sürekli bir değişim içerisinde. Gelin 2022 yılında beklenen trendlere birlikte bakalım.

2020 ve 2021 yıllar tüm dünya için olduğu gibi, gıda ve içecek endüstrisi için de sürpriz ve zorluklarla dolu, öngörülerin tamamen dışında kalan yıllar oldu. Peki 2022’de bizleri neler bekliyor?

Koronavirüs ve pandemi kavramları henüz hayatımızdan çıkmış değil. Yeni geride bıraktığımız 2021’de de kapanma ve daha birçok tedbirin etkisi yakından hissedildi. Bu nedenle 2020 ve 2021 yıllarında ortaya çıkan alışkanlıkların bir süre daha etkili olacağı söylenebilir.

İyimser bir bakış açısı ile bu yeni alışkanlıkların gıda ve içecek endüstrisi için bazı fırsatlar sunduğu söylenebilir.

Premium ürüne yönelim!

Bir süredir devam eden bu trend, hayatımızdan kolay kolay çıkmayacak. Tüketiciler kendilerini şımartmayı halen seviyor.

Henüz yavaşlamayan ‘Premiumlaşma’ eğilimi, tüketicilere günlük tüketim alışkanlıklarını bir üst seviyeye çıkarma imkanı sunuyor. (Premium ürünler, ‘üst kalite’ ürünler olarak da tanımlanabilir.)

Ancak 2021’i geride bıraktığımız bu günlerde birçok etkili faktör daha var. Kısıtlamalar sırasında tatil, dışarıda yemek gibi harcamalarını erteleyen tüketiciler, buradan sağladıkları tasarrufu ve erteledikleri keyfi, iyi yemek için harcamaya gönüllü olacaktır.

Pandemi ve diğer ekonomik koşullar nedeniyle ekonomik anlamda zorda kalan tüketiciler ise kaygı verici bir durum.

Bununla birlikte, kısmen dışarıda yemek ve gezmek gibi keyifli etkinlikleri özleyen tüketicilerin her gün evde tükettikleri yemekleri daha iyi hale getirme isteği bir gerçeklik.

Birçok mekanın şu anda açık olduğu görünse de tamamen normale dönmenin önünde halen engeller var. Özellikle kış aylarında olduğumuz ve vakaların artığı bu günlerde söz konusu engeller daha güçlü hissediliyor.

Keyifli gıda tüketme isteği ve düşünmeden satın alma dürtüsü, gıda ve içecek endüstrisine olumlu yansıyacak.

Evde sosyalleşme

Premium ürün trendi ile bağlantılı şekilde, ‘evde sosyalleşme’ tüketiciler tarafından gittikçe daha fazla benimseniyor. Evde sosyalleşmenin güçlü bir eğilim olmayı sürdürmesini sağlayan birçok etken var.

Tüketicilerin normale dönerken farklı konfor seviyelerine sahip olmasının yanında, ekonomik unsurlar da etkili oluyor.

Emlak piyasası dünyanın birçok ülkesinde 2007 yılından bu yana en güçlü yılını geçirdi. Evde kalmak, dışarıya çıkmanın yeni bir versiyonu haline geldi. Geçtiğimiz 2 yıl tüketicilere evde geçirdikleri zamanı daha iyi hale getirmenin birçok yolunu öğretti. Bizi bekleyen yeni yılda da bu eğilimin seviye atlaması bekleniyor.

Ürünlerinin kullanılması için yeni ve farklı yollar sunan, tüketicilerin misafirleri geldiğinde evinde bulundurmak için gurur duyduğu ürünleri üreten markalar, bu eğilimden fazlasıyla yararlanacak.

Evdeki tatlara dönüş

Tüketiciler, damak tadı konusunda yeni keşiflere her zamankinden daha fazla açık. Ancak önümüzdeki yıl tüketicilerin evden bildiğimiz tatlara dönüşünü ve bu tatları evde ürettiğini daha fazla göreceğiz.

Uzun bir süreyi seyahat etmeden geçiren tüketiciler, yakınındakilerin daha çok farkında ve bunu benimsiyor.

Bitkisel esaslı ürünler de ana akım içerisinde kendine daha çok yer bulacak. Tüketiciler orijinallik, menşe ve bileşenlere eskisinden çok daha detaylı bakacak.

Kendini şımartma

Pandeminin de etkisiyle tüketicilerin daha sağlıklı bir yaşama eğilimi inkar edilemez. Ancak kendini şımartmaya her zaman bir açık kapı bırakılıyor.

Yemek yalnızca tabağınızdaki bir öğünden ibaret değil. Bu nedenle, özellikle keyifli tatlılarla ara sıra kendini şımartanların sayısı, bu ürünleri hiç tüketmeyenlerin 2 katı.

Her şeyin makul biçimde tüketilmesi yönünde güçlü bir argüman var. Üreticiler ve perakendeciler ve bunu biliyor. Sonuçta, kek, çikolata gibi kaliteli tatlı, tüketicilerin keyifle yiyebileceği ürünler için her zaman raflarda yer olacak.

Güçlendirme/takviye

Güçlendirilmiş, takviye edilmiş gıdalar yönünde mevzuat anlamında önemli bir değişiklik olmasa da tüketicilerin beslenme odaklı sağlığı eskiden çok daha fazla önemsediği bir gerçek.

Bu nedenle çeşitli gıdaların güçlendirilmiş (vitamin, mineral ilave edilmiş) versiyonlarını daha fazla göreceğimiz bir yıl bizleri bekliyor.

Beslenme ve etiket

Ülkemizle birlikte birçok ülkede gıda ürünlerinin reklam ve etiketlemesine ilişkin önemli düzenlemeler yapılıyor. Burada, tüketicilerin bilgiye erişimini kolaylaştırmak oldukça önemli.

Tüketiciler satın aldıkları veya daha önce almayıp merak ettikleri ürünlerle ilgili bilgiye ulaşmak için fazlasıyla istekli. Perakende ürünlerin yanında restoran sektörünün de bu eğilimden etkilendiğini söylemek mümkün.

Gıda ve içecek endüstrisi, bilinçli tercihler yapmalarına olanak tanımak için tüketicilere gerçekleri yansıtma sorumluluğunu taşıyor. Eğer ürünleriniz kaliteli ve güzel tada sahipse, tüketiciler markanızı tekrar tekrar tercih edecektir.

Kaynak: www.gidahatti.com