Gıda ve içecek ürünleri çeşitliliğinde lider iller belli oldu

Türk sanayi üretiminin analiz edildiği Sanayinin Liderleri Programı kapsamında, gıda ve içecek ürünleri çeşitliliğine göre iller sıralandı. Gıda Ürünlerinin İmalatı sektörü altında 421 ürün için ilk 3’e en fazla giren iller İzmir, İstanbul ve Kocaeli; İçeceklerin İmalatı sektörü altında 37 ürün için ilk 3’e en fazla giren iller ise Manisa, İzmir ve Bursa oldu.

TOBB’a bağlı Odalar tarafından hazırlanan ve TOBB tarafından onaylanan sanayi kapasite raporlarının bir araya gelmesi ile oluşan, içerisinde 90 binden fazla üreticinin makine parkı, üretim, hammadde ve iletişim bilgilerinin yer aldığı TOBB Sanayi Veritabanı’na kayıtlı verilerin derlendiği Sanayinin Liderleri Programı ile, yaklaşık 4 binden fazla ürün için veri analizleri gerçekleştiriliyor ve buna göre sanayide lider iller belirleniyor.

2021’de sanayi üretim kapasitesindeki değişim

Bu yıl ilki gerçekleştirilen çalışmaya göre, 2021 yılında bir önceki yıla göre 4 bin üründen 2.463’ünde üretim kapasitesi arttı. Böylece geçen yıl Türkiye’de üretim kapasitesi olan tüm ürünlerin %62’sinde kapasitenin arttığı, %28’inde azaldığı ve %10’unda değişmediği tespit edildi.

Üretim kapasitesi artan ürün sayısı en çok olan sektörler, NACE 28: Makine ve Ekipman İmalatı Sektörü, NACE 20: Kimyasal Ürünlerin İmalatı Sektörü ve NACE 10: Gıda Ürünleri İmalatı Sektörü olarak belirlendi.

Gıda ve içecek ürünlerinde ilk 3

TOBB Sanayi Veritabanı’na kayıtlı «10 – Gıda Ürünlerinin İmalatı» sektörü altında yer alan 421 ürün için ilk 3’e en fazla giren iller İzmir, İstanbul ve Kocaeli olarak sıralandı. İzmir gıda ürünleri sektöründe 65 üründe birincilik, 50 üründe ikincilik, 39 üründe üçüncülük ile 154 üründeki üretimiyle ilk sırayı alırken, bunu 54 üründe birincilik, 15 üründe ikincilik, 20 üründe üçüncülük olmak üzere toplam 89 ürünle İstanbul, 21 üründe birincilik, 30 üründe ikincilik, 21 üründe üçüncülük olmak üzere toplam 72 ürünle Konya izliyor.

Sanayi Veritabanı’na kayıtlı «11 – İçeceklerin İmalatı» sektörü altında yer alan 37 ürün için ilk 3’e en fazla giren iller ise Manisa, İzmir ve Bursa oldu. Manisa 8 farklı içecek ürününde birincilik, 4 üründe üçüncülükle toplam 12 ürünle ilk sırada yer alırken, İzmir 2 üründe birincilik, 6 üründe ikincilik ve 4 üründe üçüncülükle toplam 12 ürünle ikinci, Bursa 4 üründe birincilik, 3 üründe ikincilik olmak üzere toplam 7 ürünle sıralamada üçüncü oldu.

Sanayi ürün çeşitliliğinde lider iller

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla tanıtımı yapılan Sanayinin Liderleri Programı kapsamında, veri analizi çalışması devam ediyor.

Son olarak TOBB Sanayi Veritabanı’na kayıtlı toplam 3.926 ürün içerisinde, illerin üretebildiği ürün sayıları belirlendi.

İllerin üretebildikleri ürünlerin çeşitliliğinin göstergesi olan analiz sonucunda 2.621 farklı ürün üretebilme kapasitesiyle İstanbul birinci olurken, 2.300 farklı ürün üretebilme kapasitesiyle İzmir ikinci, 1.954 farklı ürün üretebilme kapasitesiyle Ankara ise üçüncü oldu. Ankara’yı 1.757 farklı ürün üretebilme kapasitesiyle Kocaeli ve 1.598 farklı ürün üretebilme kapasitesiyle Bursa takip etti.

Kaynak: www.gidahatti.com