“Meyve suyu tüketiminde ABD ve AB’nin çok gerisindeyiz”

Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED) Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Atom Duruk, diyetisyenlerin ve doktorların meyve suyuna ilişkin son yıllardaki yanlış beyanlarının meyve suyu tüketimini olumsuz etkilediğini belirterek, ABD’de 40, Almanya’da 30, Avrupa’da ise yaklaşık 25 litre olan kişi başına düşen meyve suyu tüketiminin Türkiye’de son yıllarda artmadığını ve 7-8 litre düzeyinde seyrettiğini söyledi.

DURUK, meyve suyu, nektar ve meyveli içeceklerden yüzde 10 Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) alınmasına 2018 itibarıyla başlandığını anımsatarak, bu durumun tüketimi düşürdüğünü bildirdi.

Satışların düşmesi haline meyveciliğin de olumsuz etkileneceğini dile getiren Duruk, “Meyvecilik sosyal anlamda da çok önemli. Halkın köyünde kalmasını sağlıyor, istihdamı artırıyor. Köylüye geçim kaynağı oluyor. Bu konular göz önünde bulundurulmadan böyle bir karar alındığını düşünüyorum.” dedi.
Duruk, diyetisyenlerin ve doktorların meyve suyuna ilişkin son yıllarda beyan ettikleri yanlış görüşlerin ve ÖTV gibi kendilerince doğru olmayan uygulamaların meyve suyu tüketiminin azalmasına neden olduğunu kaydederek, şu ifadeleri kullandı:

“Düşük meyve suyu tüketimi vücutta mineral ve vitamin alınmadığı için topluma ilaç olarak dönecek. Daha çok gribe yakalanacağız, vücut direnci daha çok düşecek, hastalıklara daha çok yakalanacağız. Eksik beslenmeye yol açacak. Türkiye meyve suyu tüketiminde çok gerilerde. ABD’de yıllık kişi başına düşen meyve suyu tüketimi 40 litre, Almanya’da 30 litrenin üzerinde, Hollanda’da 30 litreye yakın, Avusturya ve Fransa’da 25 litre civarında iken Türkiye’de 7-8 litre düzeyinde. Avrupa ülkelerinin genel oranı ise 25 litreye yaklaştı. Yani ABD’lilerin 5’te biri, Almanların da 4’te biri, Avrupalıların da 3’te biri kadar meyve suyu içiyoruz. Bunu artırmamız lazım. Tüketimimiz bu kadar düşükken meyve suyu içilmesini engelleyecek uygulamalar ve beyanlara dikkat edilmeli.”

“SAĞLIK BAKANLIĞI HAREKETE GEÇMELİ”

Duruk, kişi başına düşen meyve suyu tüketim miktarının son 4-5 yıldır artmadığına dikkati çekerek, burada en büyük görevin Sağlık Bakanlığı’na düştüğünü söyledi.

Bazı doktorların reklam amaçlı ses getirmesi amacıyla tüm toplumu ilgilendiren konularda gerçeği yansıtmayan görüşleri paylaşabildiğini iddia eden Duruk, şu ifadeleri kullandı:

“Mesela su bile gereğinden fazla içersen zararlı. Laf olsun diye konuşuyorlar. Meyve suyu zararlı olur mu? İçinde vitamin, mineral, kalori var. İçine kattığımız doğal şekere yüksek enerji ve beynin çalışması için vücudun ihtiyacı var. Günde 5 litre meyve suyu iç, 4 kilogram et ye demiyoruz kimseye. Vücudun ihtiyacı olan oran belli ve bunlar da yazıyor. Siz, vücudunuzun ihtiyacı kadar meyve suyu içerseniz bunun hiçbir şekilde bir zerre zararı olmaz. Sağlık Bakanlığı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bu konuya bir çözüm bulmalı.”

Duruk, ayrıca Türkiye’de toprak reformunun yani arazi toplulaştırmasının yapılması gerektiğinin altını çizerek, bu sayede boş kalan tarlaların, bahçelerin kullanılacağını ve yüksek verim elde edilebileceğini bildirdi.

“2017’de 200 milyon dolarlık ihracat”

Duruk, geçen yıl Türkiye’nin 200 milyon dolarlık meyve suyu ihracatı yaptığını kaydederek, Türkiye’de yılda 700 milyon litreden fazla üretilen meyve suyunun yüzde 5 civarında bir kısmının ihraç edildiğini söyledi.