Bakan Pakdemirli: Birkaç sene çiftçimizin zarar etme ihtimalini görmüyorum

ANKARA- Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçe görüşmelerinde Meclis’e hitap eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, gübre, mazot ve diğer maliyetlerin yüksek olmasının çiftçinin malını zarar etmeden satmasına neden olacağını savundu.

‘ÇİFTÇİYİ MEMNUN ETTİK’ DİYEN PAKDEMİRLİ’YE: MİLLET MALINI DÖKÜYOR, MALINI
2021 yılında iklim değişikliğinin en çok tarım, orman ve su alanlarını etkilediğini, yaşanan kuraklıkla ilgili de elden geldiğince çiftçinin desteklendiğini söyleyen Bakan Pakdemirli, “651 bin çiftçimiz için bir tedbir paketi hazırladık, bu da 2,6 milyar lira. Bu 2,6 milyar lirayı da aralığın ikinci yarısından itibaren ödemeye başlıyoruz” dedi.
Cumhurbaşkanlığı hükûmet sisteminde çok iyi bir müdahale alım politikasıyla çiftçiyi memnun ettiklerini, alın teri ve emeğe sahip çıktıklarını söyleyen Bekir Pakdemirli’ye CHP sıralarından itiraz geldi. CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, “Millet malını döküyor, malını” karşılığını verdi.

‘GELEMEZSİNİZ AMA YARIN BİR GÜN İKTİDARA GELİRSENİZ TÜİK DE LAZIM’
Seçilmiş ürünlerde fiyat durumuna ilişkin bilgi veren Pakdemirli, “Bu hasat dönemi için buğdayı 1,71’e çiftçimiz mal etti, ortalama 2,5 liradan sattı. Arpayı 1,85’e mal etti, 2,36’dan sattı. Mısırı 1,48’den mal etti, ortalama 2,60’dan sattı” ifadelerini kullandı.
Bakan Pakdemirli’nin bu sözlerine karşılık “Bu rakamları da TÜİK’ten mi aldınız” diye soran İYİ Parti İzmir Milletvekili Dursun Müsavat Dervişoğlu’na cevap veren Pakdemirli, “Bu devletin kurumları herkese lazım arkadaşlar. Gelemezsiniz iktidara ama yarın bir gün iktidara gelirseniz TÜİK de lazım, orman da lazım, diğerleri de lazım” şeklinde konuştu.

‘YÜKSEK MALİYETLE ÜRETEN ÇİFTÇİMİZ MALINI ZARAR ETMEDEN SATACAK’
Bakan Pakdemirli, konuşmasında, “Önümüzdeki birkaç senede çiftçimizin bir zarar etme ihtimalini görmüyorum” dedi ve ekledi: “Çiftçi için geleceğe yönelik risklerden bir tanesi emtia fiyatlarının geriye doğru gelmesidir ama 2022 hasat dönemi için bu gözükmüyor çünkü her hâlükârda gübre, mazot ve diğer maliyetler dünyada da arttığı için maliyetler yüksek oluşacak ve bu yüksek maliyetlerle üreten çiftçimiz malını zarar etmeden satıyor olacak

gazeteduvar