Çiftçi kadınlar yeni projeleri ile pandemide de üretmeye devam ediyor

Kayseri’de faaliyet gösteren Kadın Çiftçiler Ekolojik Eğitim ve Üretim Merkezi’nde (KAÇEM) çalışan kadın çiftçiler, pandemi döneminde de yeni projeler ile aralıksız üretime devam ediyor. Üretimleri ile ilgili bilgiler veren KAÇEM Başkan Yardımcısı Şükran Başdoğan, pandemi sürecinde de tarlada sürekli çalıştıklarını söyleyerek, “İnsanların güvenli ve organik ürünlere ulaşmaları için çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Girdikleri bir yarışmadan aldıkları ödül ile gerekli makinaları aldıklarını ve üretimlerine yeni projeler ile devam ettiklerini söyleyen KAÇEM Başkan Yardımcısı Şükran Başdoğan, “KAÇEM üretime başladığında reçel çeşitleri, salçası, tarhanası ve eriştesi vardı. Şu an tarhana ve salçamızı tam organik yapıyoruz, sertifikalandırdık. Organik logolu yapıyoruz ve içinde kullandığımız bütün hammadde girdilerini organik olarak temin ediyoruz. Bundan sonra yapacağımız ürünlerde ise organik elmalardan yapılan elma sirkemiz var.

Gacer unumuz var, Kayseri’nin endemik buğdayıdır ve Develi de ana vatanıdır Gacer buğdayımızın. Geçen sene deneme amaçlıydı ama bu sene üretimimizi daha çok yapıyoruz. Özellikle de glüten hassasiyeti olan insanlara da Gacer buğdayını öneriyoruz çünkü 22 ppm şu anki glüten oranımız. Daha sonrasında gilaboru sirkesi deniyoruz ve inşallah önümüzdeki sezonda gilaboru sirkemizi piyasaya sunacağız.

Domates kurumuz var. Bu da geçen sene bir kozmetik firmasının ‘Bu Toprağın Kadınları’ isimli proje yarışmasında Dernek Başkanımız Dr. Yeşim Bekyürek’in projesinin 10 bin Euro ödül almasının ve bu ödülü kooperatifimize hibe etmesinin sonrasında kurutma fırını, öğütücü, dilimleyici makinamızı, vakum makinamızı aldık. Domates kurumuz ve tozumuz var ve domates tozunu da yine bebek mamalarında kullanmayı düşünüyoruz. Çeşniler hazırlamayı düşünüyoruz” dedi.