Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var

”Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var.” Projesi Samsun’da başarı ile uygulanıyor.
Ziraat Bankası ile Samsun Valiliği tarafından 2020 yılında imzalanan protokol meyvelerini vermeye başladı.

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve İlçe Tarım Ve Orman Müdürlükleri bu kapsamdaki işletmelere geri bildirim ziyaretleri yapmaya başladı.

Lâdik İlçesi Hasırlı Mahallesindeki Koyunculuk İşletmesi ve Deliahmetoğlu Mahallesindeki Keçi İşletmesini ziyaret eden Samsun Tarım Ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam’a Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Rukiye Pınar, Lâdik İlçe Tarım ve Orman Müdürü Turgut Güler ve konu sorumlusu personel eşlik etti.

İl Müdürü Sağlam; ‘’Köyümde Yaşamak için Bir Sürü Nedenim Var Projesi Protokolü, Ziraat Bankası ile Samsun Valiliği arasında 23.09.2020 tarihinde imzalanmıştır. Samsun ili ve ilçelerinde Karakaya, Bafra, Sakız ırkı koyun ve Kıl Keçisi hayvan varlığının artırılması ve bu konuda faaliyet gösteren üreticilerin sürülerinin büyütülmesi amacıyla, Proje Samsun Valiliği koordinasyonunda, İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ve Ziraat Bankası ile birlikte yürütülmektedir.”dedi.

Bu proje ile, Samsun’da küçükbaş hayvancılık yapan işletmelerin ölçeklerinin büyütülmesi, küçükbaş hayvan varlığımızın arttırılması, atıl işletme kapasitelerinin üretime kazandırılması, ilimizdeki yerel koyun ırklarının sayısının arttırılarak bölgesel kalkınmanın sağlanması, yerel koyun yetiştiriciliği ile kırmızı et açığının kapatılmasının hedeflendiğini söyleyen İbrahim Sağlam, ”Karakaya, Bafra ve Sakız koyun ırkı ile Kıl keçisi anaç hayvanlarından oluşan Proje ile küçükbaş hayvancılık yapan işletmelere finansal destek sağlamakla beraber, dişi hayvanların kesimini önleyerek anaç hayvan varlığımızın artırılması amaçlanmaktadır. Bu çerçevede İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından kontrol ve eğitim desteği de verilmektedir.”dedi.

Projeden yararlanacak üreticilere 100.000 TL ‘ye kadar % 0 faiz, 100.000 TL‘yi aşan kısım için güncel faiz oranı % 4,5 ile kredi kullandırılıyor. Yine bu proje kapsamında, üreticiler damızlık koyun alımı için 7 yıla kadar vadeli yatırım kredisi ve yem giderlerinin karşılanması amacıyla da 18 aya kadar vadeli işletme kredisi kullanabiliyor.

2022 yılında da devam edecek projeye başvurular İl ve İlçe Tarım Ve Orman Müdürlüklerine yapılacaktır.

”Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var.” projesine bugüne kadar 99 üretici başvurmuş, bunlardan 32 üreticinin hayvan alımlarını tamamlaması sonucunda kredi kullanımları sağlanmış.