Kurban pazarlarında son gün yoğunluğu

İzmir’de, kurbanlıkların satıldığı hayvan pazarlarında arife günü hareketlilik arttı. Bayram öncesi son gün kurban ibadetini yerine getirmek isteyenlerle satıcılar arasında sıkı pazarlıklar yapılırken, elindeki tüm hayvanların satışını tamamlayanlar ise pazardan mutlu ayrıldı.

İzmir genelinde kurban komisyonu tarafından 433 kesim, 411 satış yeri belirlendi. Kurban Bayramı’na saatler kala kurbanlık almak isteyenler, satış yerlerinden Buca ilçesindeki Kaynaklar Cennet Vadisi’ndeki hayvan pazarına geldi. Kurban ibadetini yerine getirmek isteyenlerle satıcılar arasında sıkı pazarlıkların yaşandığı pazar, arife gününde de çok sayıda alıcıya ev sahipliği yaptı.

Bu yıl pazara satış yapmak için gelenlerden bazıları, satışları tamamlayınca ’Bitti’ yazılı pankartlar hazırlayıp, çadırlarına astı.

Kurban pazarlarında son gün yoğunluğu
Getirdiği 24 büyükbaşın çoğunu sattığını anlatan Kerem Karahan, “2 hayvan kaldı. Fiyatlar iyiydi. Ortalama 15-16 bin liradan başladım. Bugün elimdekileri de satarım” diye konuştu.

Murat Kızıltepe ise “Kars’tan 34 hayvan getirdim. Son 6 kaldı. Satışlardan memnunum. 300 kiloluk dişi sığırlar 7-10 bin liraya kadar gitti. Erkek sığırlar ise 10 bin 19 bin lira arasında satıldı. 600 kilodan daha ağır olanlar, 20 bin liranın üzerinde satıldı” dedi.