‘Traktörde yerlilik oranımız yüzde 90’ı aşıyor’

TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, traktörlerin motor, ön aks, şanzıman ve diğer yürüyen aksamlarının yanında bazı traktör modellerinin kabinlerini de üretmeye başladıklarını belirtti.

TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, traktörlerin Motor, ön aks, şanzıman ve diğer yürüyen aksamlarının yanında bazı traktör modellerinin kabinlerini de üretmeye başladıklarını belirterek, “TürkTraktör olarak yüzde 90’ı aşan yerlilik oranıyla New Holland ve CASE IH markalarını Ankara ve Sakarya’daki fabrikalarımızda üretiyoruz. Dünyanın en büyük dördüncü traktör pazarı olan Türkiye’deki toplam üretimin yüzde 68’ini, toplam ihracatın da yüzde 88’ini tek başına gerçekleştiriyoruz” dedi.

70 BİN ÜRETİM

Aydın’daki Tanman Çiftliği’nde otomotiv gazetecileriyle hasat deneyiminde bir araya gelen Özüner, traktör pazarında tüm dünyada yıllık üretim adetlerinin 1.6 milyon civarında gerçekleştiğini belirtirken, “Türkiye’nin yıllık üretimi ise 60-70 binler civarında. Bugün Türkiye’de halihazırda kullanılan traktör parkının 1 milyon 300 bin civarında olduğunu düşünürsek TürkTraktör olarak 1 milyoncu üretim adetine ulaşmanın çok önemli bir kilometre taşı olduğunu görebiliriz” bilgisini verdi.
Tarımda dijital dönüşüm alanında çiftçilere rehber olan Tarlam Cepte uygulamasının 100 binin üzerinde kullanıcı sayısına ulaştığını da söyleyen Öztürk, sözlerine şöyle devam etti: “Çiftçilerin daha verimli çalışması hedefimiz doğrultusunda otomatik dümenleme, telematics ve çiftlik yönetim sistemleri gibi modern teknolojiye sahip donanımları opsiyonel olarak New Holland ile Case IH markalarının traktörlerinde sunuyoruz.”
Hürriyet