“Safran” Kadın Çiftçileri İle Tarla Gününde Buluştu

Eskişehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü  işbirliği ile, “Safran Yetiştiriciliği” projesi yapılmış ve uygulanmıştır.

Eskişehir’dee bir ilk olarak, Seyitgazi İlçesi Sancar Mahallesinde kadın çiftçi ile, 250 mertekare alanda, Ülkemizin ilk ve tek tescilli safran çeşidinin (KARAARSLAN) yetiştiriciliği yapılmıştır. İl Müdürlüğü personelleri ve Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü   Müdürlüğü personelinin teknik denetim ve takibi ile yapılan demanstrasyonu yerinde incelemek, sonucunu görmek, değerlendirmek, çevredeki diğer çiftçilerimize göstermek ve teşvik ederek yaygınlaşmasını sağlamak amacı ile tarla günü etkinliği düzenlendi.

Tarla Gününe, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Serpil UZUN, Seyitgazi Kaymakamı Ramazan CANKALOĞLU ,Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Dr.Sali FİDAN, Seyitgazi Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Osman SARI , Şube Müdürleri, İlçe Müdürü ve Kurum Amirleri, çok sayıda kadın ve erkek çiftçiler katıldı.

Yapılan konuşmaların ardından katılımcılar safran tarlasını gezdi. “Emeğimiz Yemeğiniz Olsun” sloganıyla yöresel ürünlerini sergileyen kadın çiftçileri yetiştirdikleri ürünlerini tanıtma imkanı buldular. Etkinlik yöresel yemeklerden oluşan ikramlar ile sona erdi.