Bağışıklık sisteminizi ateşleyecek 5 yiyecek

Soğuk havaların yavaş yavaş kendini hissettirmesi ve bağışıklık sisteminizin zayıflaması, vücudunuzun direncinin düşmesine neden olacaktır. Ancak bu duruma düşmeden alabileceğiniz önlemler bulunuyor.

Mesela doğru beslenme hastalıklara karşı savaşta uygulayabileceğiniz en basit ve etkili yöntemdir. İşte bağışıklık sisteminizi güçlendirecek, sizi hastalıklara karşı koruyacak 5 muhteşem yiyecek!

Kış sebzeleri

Soğukların başlamasıyla, mevsim geçişini sağlamaya çalışan vücudunuz zorlanıyor, direncini kaybediyor. Burada imdadınıza kış sebzeleri yetişiyor! Lahana, brokoli, ıspanak, karnabahar, roka, marul, yeşilbiber, sarımsak ve soğan bağışıklık sisteminizin korunmasında, direncinin artmasında büyük rol oynayan sebzelerden. Özellikle yüksek A, B, B6 ve E vitaminleri içeriyor olmaları bu sebzelerin bağışıklığınıza iyi gelmesini sağlıyor. Bu dönemde çiğ sebzelerden yapacağınız salatalar, bağışıklık sisteminizi tam anlamıyla ateşleyecektir.

 

Kuru baklagiller

Bağışıklık sisteminizin direncine direnç katacak, soğuk geçen ayların en sevilen yemekleri kuru baklagiller. Sık sık tercih edilen kuru baklagiller ise şu şekilde; kuru fasulye, nohut, yeşil mercimek. Bağışıklık sisteminde kuru baklagillerin büyük rol oynamasının sebebi yapılarındaki proteindir. Yeterli miktarda protein alımı sizi bağışıklık sistemi sorunlarından uzak tutacaktır.

 

 

Süt ve süt ürünleri

Bağışıklık sisteminizin en önemli koruyucuları süt ve süt ürünleridir. Yeterli miktarda tüketildikleri takdirde iyi birer savaşçı olabilirler. Süt, yoğurt, ayran ve kefir tüketimleri bağışıklığınızın güçlü olmasını ve bu sayede direncinizin çabuk düşmemesini, yorgunluk hissinden kurtulmanızı sağlar.

 

Balık ve kırmızı et

Balıkta bulunan omega-3, bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlayacaktır. Haftada en az üç gün balık yemelisiniz. Ayrıca bağışıklık sistemi için proteinin büyük rol oynadığından bahsetmiştik. Kırmızı et tam bir protein bombasıdır. Bu yüzden yeterli miktarda tükettiğinizde, soğuk algınlıklarından, gripten ve çeşitli enfeksiyonlardan korunmanızda fayda sağlayacaktır. Balık ve kırmızı et tüketiminizin beslenmenizdeki önemini ve bağışıklık sisteminiz için yararını hafife almamalısınız.

Meyveler

Turunçgillerden portakal, mandalina ve limon bağışıklık sisteminizi ateşleyecek muhteşem meyvelerdendir. Günlük 1 portakal, 2-3 mandalina veya limonun tüketilmesi çok faydalıdır. C vitamini bakımından çok kuvvetli olan kiviyi de es geçemeyiz. İki küçük kivinin 1 portakala eş olması sebebiyle ara öğünlerinizde tercih edebilirsiniz. Her dönem yenmesi gereken, en sevilen meyvelerden biri olan elma da bağışıklık sisteminizi güçlendirecek meyvelerden bir tanesi.

Bağışıklık sisteminizin ateşlenmesi için yapılmaması gerekenler

Havaların soğumasıyla AVM gezmeleri başlarken fast food tüketimi artıyor. Fast food tüketimi bağışıklık direncinizin düşmesinde ilk adım denebilir. Hareketsiz bir yaşam, bağışıklık direncinizin zayıflamasındaki en önemli nedenlerdendir. Fast food tüketimini sınırlandırmalı hatta yok etmeli, hareketsiz yaşamınıza da dur demelisiniz. Aksi halde, direncinizin düşmesiyle enfeksiyon, tansiyon, kalp, obezite gibi birçok hastalıkla karşılaşabilirsiniz. Güçlü bir bağışıklık sistemi için ilk adım doğru beslenmeden geçiyor. Bu besinlere, öğünlerinizde yeterli miktarda yer verdiğinizde hastalıklardan korunur aynı zamanda bağışıklık sisteminizin gücüne güç katarsınız!