Ete büyük zam kapıda

15 bin süt ineğinden 9 bininin kesime gitmesiyle süt ürünlerinde bir yılda fiyatların üçe katlanmasının bir benzeri yakında ette yaşanacak gibi görünüyor. İneklerin kesilmesiyle yatay seyir izleyen karkas et fiyatları, kesilecek dana bulunamaması nedeniyle bugün yüzde 15 zamlandı. Uzmanlar, böyle giderse kırmızı et fiyatlarının yılbaşından itibaren katlanarak artacağını söylüyor.

Maliyetlerle baş edemeyen süt üreticilerinin ineklerini kesime göndermesiyle birlikte yatay bir seyir izleyen et fiyatları, kesilecek dana bulunamaması nedeniyle yeniden yükselişe geçti. Ulusal Kırmızı Et Konseyi’nin verilerine göre, bugün karkas et fiyatlarına yüzde 15 zam geldi. Eğer sorun çözülmezse et fiyatlarının, yılbaşından sonra tıpkı süt ürünlerinde olduğu gibi katlanarak artması bekleniyor.

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı ve Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Üyesi Mutlu Doğru 1 ay önce 95-100 TL olan karkas et fiyatlarının şu anda 115-120 TL’ye yükseldiğini belirterek, “Kesilecek dana bulma sorunu başladı. Yılbaşı sonrasında et fiyatları da tıpkı süt ürünleri gibi yükselişe geçecek” dedi.

‘Bir buzağının yıllık maliyeti 50 bin lira’

15 bin süt ineğinden 9 bininin kesime gittiğini belirten Türkiye Kasaplar, Besiciler, Et ve Et Ürünleri Federasyonu Ankara Temsilcisi Sebahattin Bulut, son bir yılda dana kuşbaşının 98 liradan 180 liraya, kıymanın da 85 liradan 170 liraya çıktığını belirterek, “Bugün dana karkasın kilo fiyatı 115 liraya yükseldi. Hayvan sayısının azalmasıyla birlikte fiyatlar yılbaşından itibaren katlanarak artacak” dedi. Artan maliyetler yüzünden besicilerin sürekli zarar ettiğine dikkat çeken Bulut, “Şu anda 15-200 kiloluk bir buzağının fiyatı 25 bin lira. Yıllık yem maliyetinin 25 bin lira olduğu göz önüne alındığında fiyat 50 bin liraya çıkıyor. Bu fiyatlar besiciyi kurtarmıyor” diye konuştu.
‘Tarım Bakanı çobanı dinlerse sorun çözülür’
Çiftçiye ve besiciye desteğin kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Bulut, “Hastanelerde hasta başına, köprülerde araç başına verilen desteğin aynısının çiftçi ve besiciye de verilmesi gerekiyor. Tarım ve Orman Bakanı etrafındaki bürokratları değil çobanları dinlerse sorun çözülür” dedi.
halktv.com.tr