MAKÜ Veteriner Fakültesi’nden Uluslararası Akreditasyon Başarısı

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Veteriner Fakültesi, Avrupa Veteriner Hekimlik Eğitim Kurumları Birliği (EAEVE) tarafından “Tam Akredite Fakülte” olarak kabul edildi. Bu gelişme ile Veteriner Fakültesi MAKÜ’nün uluslararası akreditasyona sahip ilk fakültesi oldu.
Avrupa Veteriner Hekimlik Eğitim Kurumları Birliği (EAEVE) olarak isimlendirilen ve Avrupa’daki Veteriner Fakültelerinin eğitim programları ve standartlarını, Avrupa Birliği kriterlerini de göz önünde tutarak belirleyen, kendisine üye olan fakültelerin isteği üzerine ziyaretlerde bulunarak alt yapı, donanım ve eğitim standartları ile ilgili rapor hazırlayarak Avrupa Birliği’ne dâhil ülkelerde destekleyici, diğer ülkelerde ise tavsiye niteliğinde kararlar veren Avrupa Birliği’nin Veteriner Hekimlik Eğitim Kurumları Birliği, MAKÜ Veteriner Fakültesini “Tam Akredite Fakülte” olarak kabul etti.
Elde edilen bu sonuçtan duydukları memnuniyeti dile getiren Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, “Veteriner Fakültemiz daha önce Veteriner Hekimliği Eğitim Kurumları ve Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (VEDEK) tarafından ulusal düzeyde akreditasyon sürecini tamamlamıştı. Fakültemizin Avrupa Veteriner Hekimlik Eğitim Kurumları Birliği (EAEVE) tarafından uluslararası düzeyde‘Tam Akredite Fakülte’ olarak kabul edilmesi bizleri gururlandırdı. Bu uluslararası akreditasyon Bölgesel Kalkınma Odaklı Hayvancılık Projemizin çalışmalarını taçlandıran bir diğer başarı örneği oldu. Akreditasyon çalışmalarını kararlı ve titiz bir şekilde yürüten Veteriner Fakültesi Dekanımıza ve emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.
Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Öner ise EAEVE akreditasyonuile birlikte MAKÜ Veteriner Fakültesindenmezun olacak öğrencilerin Avrupa ülkelerinde de veteriner hekimlik yapabilmelerinin önünün açıldığını belirterek “MAKÜ’lü öğrencilerin de buna sahip olması bizleri mutlu etti. Fakültemiz 19-22 Eylül 2022 tarihlerinde Avrupa Veteriner Hekimlik Eğitim Kurumları Birliği (EAEVE) yetkilileri tarafından ziyaret edildi. Bu ziyaret sonrasındahazırlanan rapor ile 13 Aralık 2022 tarihinde de Avrupa Veteriner Eğitim Komitesi (ECOVE) kararı ile tam akredite oldu. Fakültemizde bu süreçte emeği geçen akademik ve idari personelimiz ile öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.