Sertifikalı Buğday Tohumluğu Dağıtıldı

Bahçe Kaymakamlığı, İlçe Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Osmaniye İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü; Sertifikalı Buğday Üretimini Geliştirme Projesi çerçevesinde, Bahçe İlçesinin yüksek rakımlı köylerinde tarım arazileri bulunan 88 çiftçiye, Osmaniye Tarım Kredi Kooperatifi aracılığıyla 21 Ton Sertifikalı Buğday tohumluğu getirterek toplam 840 dekar tarlayı sertifikalı buğday tohumluğu ile buluşturdu.

Sertifikalı buğday tohumluğu dağıtımı öncesinde konuşan Bahçe İlçe Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Refik MÜFTÜOĞLU; “Sertifikalı Buğday Tohumluğu İle Üretimi Geliştirme Projesi çerçevesinde, İlçemizin yüksek rakımlı köylerinde tarım arazileri bulunan 88 çiftçimize, 21 Ton sertifikalı buğday tohumluğu vererek toplamda 840 dekarlık tarım arazisine sertifikalı buğday tohumu ekilişini gerçekleştiriyoruz.

Dağıttığımız sertifikalı buğday tohumluğu; Altay 2000 çeşidi, soğuk, don ve kar gibi olumsuz kış şartlarına dayanıklı, yüksek rakımlı geçit bölgelerine uygun, 115 cm gibi boylanabilme özelliği ile yüksek sap ve saman elde edilebilen, yatmayan, sarı pas sürme hastalığı ve buğday mozaik virüsüne dayanıklı, 300 ile 700 kg. arasında ürün verebilme kapasitesine sahip bir tohumdur. Sertifikalı Altay 2000 tohumluğunu Konya Tarım Kredi Kooperatifinden, Osmaniye Tarım Kredi Kooperatifi işbirliği ile temin ettik ve bugün çiftçilerimize dağıtıyoruz.

Sertifikalı Buğday Tohumluğu İle Üretimi Geliştirme Projemizin gerçekleştirilmesinde katkısı olan başta Valimiz Ömer Faruk COŞKUN’a, İlçe Kaymakamımız Müfit GÜLTEKİN’e, Osmaniye İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz İbrahim SAĞLAM’a, Sertifikalı Buğday tohumluğunun alımını gerçekleştiren Osmaniye Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Ulvi ÇEVİK’e, Bahçe İlçe Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü personellerine ve tüm çiftçilerimize teşekkür ederim” dedi.

Bahçe İlçe Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü bahçesinde ki Program, sertifikalı buğday tohumluğunun çiftçilere dağıtımı ile sona erdi.