Trabzon’da ‘Lider Çocuk Tarım Kampı’ Mutlu Bitti

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2010 yılında Ankara’da başlatılan ve daha sonra ülke genelinde uygulanan ‘Lider Çocuk Tarım Kampı‘ etkinlikleri Trabzon İl Gıda Tarım ve Hayvancılık ve İl Milli Eğitim Müdürlükleri işbirliğiyle Trabzon’da gerçekleştirildi.

Ortahisar Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü kampüsünde kurulan kampa Zehra Kitapçıoğlu İlkokulu 4. Sınıfı öğrencilerinden 21 kişi katıldı.

Etkinliğin açılışına Ortahisar Kaymakamı Numan HATİPOĞLU, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cahit GÜLBAY, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Zekeriya TAŞAN, Ortahisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Şükrü KÖSE, Ortahisar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bülent BAYRAK ve diğer davetliler katıldı.

Etkinliğin açılış töreninde konuşan Ortahisar İlçe Kaymakamı Numan HATİPOĞLU, ilkokul öğrencileri için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının düzenlemiş olduğu bu kampın esas amacının çocuklarımıza tarımı sevdirmek, yediğimiz içtiğimiz gıdaların sofraya gelinceye kadar geçtiği aşamalarla ilgili farkındalık yaratmak olduğunu ifade ederek, bu kampın öğrenciler için çok yararlı olacağına inandığını söyledi.

İl Müdürü Cahit GÜLBAY ise konuşmasında; her canlı için hava, su, toprak olmazsa olmazlarımızdır. Eğitimin kitaplardan alınan bilgilerden ibaret olmadığını, her bilginin uygulandığı takdirde faydalı olacağını vurgulayarak, ‘Lider Çocuk Tarım Kampı’ projesinin bu açıdan çocuklarımıza görmedikleri tarımsal faaliyetleri görme ve uygulama imkânı sağlayacağından çok yararlı olacağını belirtti. GÜLBAY, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın tarımsal ürünlerin hangi ortamlarda yetiştirildiğini, tükettiğimiz ürünlerin hangi süreçlerden geçerek sofralarımıza geldiğini gezerek görerek öğreneceklerini söyledi.

 

Etkinlik süresince öğrencilerle; “Yenebilen Yabani Otlar, Dokun Toprağa, Fındığın Çikolataya Yolculuğu, Minik ellerin Çilek Hasadı, Sütün Yolculuğu, Yapraktan Bardağa Çayın  Yolculuğu, Yaylalarda Yenebilen Bitkilerle Tanışmak” gibi sunum ve etkinliklerde bulunuldu.

Etkinliklerin ikinci gününde Trabzon Valisi Yücel Yavuz’un eşi Şengül YAVUZ ile Akçaabat Kaymakamı Dr. Soner ŞENEL ile eşi, İl Müdürü Cahit GÜLBAY, İl Sosyal Yardımlaşma Vakfı Müdüresi Serpil HARPUT ve Akçaabat İlçe Tarım Müdürü İbrahim NEZİR öğrencilerle çilek hasadı yaptılar. Aynı gün Akçaabat Ziraat Odası tarafından kurulan ‘eğitim ve uygulama serası‘na gidildi. Ziraat Odası başkanı Mustafa Hikmet EYÜPOĞLU öğrencilere ‘eğitim ve uygulama serası’nın yapılış amacı ile ilgili bilgi verdikten sonra öğrencilerle salatalık hasadı yapıldı.

Etkinliğin son günü İl Müdürümüz Cahit GÜLBAY’ın katıldığı, kamp süresince yapılan uygulamalar ve öğrencilerde bıraktığı intibaların değerlendirildiği toplantı yapıldı. Toplantı sonrası öğrencilere ‘Lider Çocuk Tarım Kampı’ anısına katılım belgesi takdim edildi.