Bakan Kirişci: “Paramız, teknolojimiz var, tarımımız yok’ değil”

Tarım ürünleri ihracatının yılın ilk çeyreğinde 7,2 milyar dolara ulaştığını bildiren Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Önce pandemi, daha sonra Rusya-Ukrayna savaşı gösterdi ki teknolojiyle doymamız mümkün değil. Cebimizde paramız olsa dahi istediklerimizi satın alabilme imkanımız çoğu zaman mümkün olamamaktadır. Dolayısıyla ‘Paramız var, teknolojimiz var ama tarımımız yok’ diyen ülkelerden değiliz. Paramız da teknolojimiz de çok şükür var ama tarımımız da her geçen gün daha da güçleniyor.” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Erzincan’da tarım ve orman sektör temsilcileri ile bir araya geldi.

Tarım ürünleri ihracatı 7,2 milyar dolara ulaştı

Bakanlık olarak 95 milyonluk kitleye hitap ettiklerini belirten Kirişci, “Dün itibarıyla ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 148 gibi bir düzeye ulaştı. Birinci çeyrek için 7,2 milyar dolarlık tarım ürünleri ihracatı gerçekleştirildi. İhracat yüzde 27 artış gösterirken, ithalat da yüzde 15 düzeyinde kaldı. Tarım sektöründe Türkiye’nin ihracatçı bir ülke olduğunun açık bir delilidir” dedi. Türkiye’nin tarım ürünleri ihracatına dikkati çeken Bakan Kirişci, şöyle devam etti:

“Bu ülkede bazen bu rakamlar yerine bir subjektif değerlendirme içerisine girip ülke üreticisinin ürettiklerini değersizleştirmeye çalışanlar var. Onlara da rakamlar üzerinden bir cevap teşkil etsin diye açıklamak durumda olduğumu belirttim. Ülkemiz ve ülkemiz üreticileri üretiyor, ürettiklerini katma değerli hale getiren bir sanayimiz var. Bunu tüketen de 95 milyona ulaşmış bir nüfus var. Tarım, zor bir sektör. Meşakkatli bir sektör ama düne kadar tarım sektöründe faaliyet gösterenler ‘Benim babam, kardeşim ve amcam çiftçidir.’ demekten imtina eden bir dünya milletleri Türkiye örneği artık geride kaldı.

“Paramız da var, teknolojimiz de… Tarımımız da güçleniyor”

Özellikle pandemi, daha sonra da Rusya – Ukrayna savaşı bize gösterdi ki bizim teknolojiyle doymamız mümkün değil. Cebimizde paramız olsa dahi istediklerimizi satın alabilme imkanımız çoğu zaman mümkün olamamaktadır. Dolayısıyla ‘Paramız var, teknolojimiz var ama tarımımız yok’ diyen ülkelerden değiliz. Paramız da teknolojimiz de çok şükür var ama tarımımız da her geçen gün daha da güçleniyor.”

Kaynak: www.gidahatti.com