Fakıbaba: Tarım ve hayvancılıkta kazandığımız parayla köprü yaparız!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Türkiye’nin tarım ve hayvancılıkla kalkınacağını söyledi. İlginç bir de çıkışta bulunan Fakıbaba, “Tarımdan, hayvancılıktan kazandığımız parayla çok köprüler, yollar, raylı sistemi yapabiliriz” açıklamasını yaptı.

 

Bakan Fakıbaba, Harran Üniversitesi (HRÜ) Ziraat Fakültesi Akademik Yılı Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, gıdanın öneminin her geçen yıl daha da arttığını söyledi. Türkiye’nin tarımsal üretimde çok ciddi bir potansiyeli bulunduğuna işaret eden Fakıbaba, “Türkiye gelişecek ve kalkınacaksa mutlaka gıda, tarım ve hayvancılıkla kalkınacaktır. İstihdamı biz bununla sağlayacağız. Bizde eğitim ile tarlanın suyla buluşması çok önemli bir olay. Eğer eğitim olur ve tarla suyla buluşursa çok ciddi bir katma değer sağlayabiliriz. Tarımdan, hayvancılıktan kazandığımız parayla çok köprüler, yollar, raylı sistemi yapabiliriz” dedi.

TARIM BAKANLIĞI’NIN ADI DEĞİŞMELİ

. Üretimin önemine işaret eden Fakıbaba, “Bu bakanlığın adı, sık sık tekrarlıyorum, üretim bakanlığı olmalıdır çünkü gıda, tarım ve hayvancılığa baktığınız zaman hepsinde üretiyorsunuz.” ifadesini kullandı. Kadın çiftçilere büyük önem verdiğini belirten Fakıbaba köyden şehre göçü azaltacak kırsal kalkınmanın daha da artması için çalışmalar yapacaklarını ifade etti.