Evinin üzerine kurduğu serada üretim yapıyor

Zonguldak-Çaycuma’da emekli bir üretici 2 katlı evinin çatısında kurduğu serada domatesten fasulyeye kadar pek çok ürün yetiştiriyor.

Kentsel tarımın en popüler örneklerinden biri olan çatıda tarım pek çok kişiye tüketeceği ürünü kendi emeğiyle yetiştirme olanağı tanıyor. Zonguldaklı üretici Hayri Arslan için ise son yıllarda örnekleri hızla artan çatıda tarım pratiği hiç de yeni bir fikir değil! Arslan, 10 yıldır iki katlı evinin üzerinde kurduğu serada yetiştirdiği sebze ve bakliyata mutfak ihtiyaçlarını karşılıyor.

Çaycuma ilçesine bağlı Çomranlı köyünde yaşayan emekli üretici Arslan, bundan 10 yıl önce evinin yakınlarından bir sera kurma niyetiyle yola çıkmış. Ancak kendisine ait arazi kamulaştırıldığı ve yakın çevrede bu girişim için uygun bir arazi bulamadığı için hayalindeki serayı evinin üzerine inşa etmeye karar vermiş.

Hem doyuyor hem ısınıyorlar

Kendi çabalarıyla oluşturduğu çatı serasında biber, domates, hıyar ve fasulye gibi ürünler yetiştirmeye başlayan Arslan, bu sayede 2 çocuklu ailesinin gıda ihtiyacını da buradan karşılamaya başlamış. “Başta bu işe sıcak bakmayanlar aldığım verimi görünce fikir değiştirdiler” diyen Arslan, aynı zamanda seranın ısı yalıtımı sağladığını ve evinin yazları serin, kışları ise sıcak olduğunu söylüyor.