İTO Başkanı Mahmut Özgener, kent ekonomisini değerlendirdi “Türkiye’ye örnek olacak Tarım OSB çalışmalarına başladık” dedi

İZMİR Ticaret Odası’nın (İTO) mayıs ayı olağan meclis toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, dünya ve ülke ekonomisiyle ilgili yaptığı değerlendirmenin ardından İTO Eğitim ve Sağlık Vakfı ile ilgili gelişmeleri anlattı. Vakıf yönetim, denetim kurulu seçimi ve vakıf senedi değişikliğinin 8 Haziran’a kadar yapılması gerektiğini belirten Özgener, değişikliği erteleyen Vakfın Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ve yönetim kurulu üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı, “Bizler üniversite seçim sürecine girmesin, bu tartışmalardan zarar görmesin diye tüm hassasiyetimizle süreci yönetmeye gayret ettikçe yoktan var edilmeye çalışılan suni iddialarla hedef şaşırtmaya çalışan zihniyetin karşısındayız” dedi.

Kent ekonomisi hakkında da konuşan Mahmut Özgener, İran ile ticaretin geliştirilmesi için ikili temasların devam ettiğini dile getirdi, yakın zamanda ABD’ye ithal edilen demir çeliğe yüzde 25, alüminyuma ise yüzde 10 gümrük vergisi getirildiğini anlattı.

‘Örnek model’

Bazı ülkelerin ise bu gümrük vergilerinden muaf tutulduğuna dikkat çeken Özgener, tüm girişimlere rağmen Türkiye’nin bu ülkeler arasında yer almadığını dile getirdi, “Bu konuda İzmir’in ekonomi, dış politika ve ticaret konusundaki uzmanlarına görev düştüğü kanaatindeyim. Dünyada ve bölgemizde ekonominin nereye gittiği ile ilgili önemli uzmanlarla odamız üyelerinin bir araya geleceği çalışmalar yapmalıyız. İzmir olarak nasıl bölgedeki birçok ülkenin kurtuluş savaşlarına, bağımsızlıklarına model oluşturduysak, ekonomik bağımsızlık için de mükemmel bir modeliz” diye konuştu.

Dış Ticaret Üniversitesi

24 Haziran’deki seçimlerin ardından Türkiye’nin süratle ekonomi gündemine dönmesini istedi, sözlerine şöyle devam etti: “Organik tarım, yenilenebilir enerji ve sağlıkta yeni yatırımlara olanak sağlayabilecek potansiyelimiz var. İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası ve İzmir Ticaret Borsası’nın katılımı ile ortak bir çalışma grubu kurarak Türkiye’de örnek olacak bir Tarım Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kurmak üzere çalışmalara başladık.” Özgener, Ege İhracatçı Birlikleri ile kentte kalifiye eleman yetiştirilmesi için Dış Ticaret Üniversitesi kurmak üzere altyapı çalışmalarına başlayacaklarını söyledi.