Sponsorlarımız, Milletimiz Ve Devletimizdir

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık programları ve uçak temini konusunda aşağıdaki açıklamayı yaptı:

“Bakanlık olarak acil ve yoğun programlarımız nedeniyle seyahatlerimiz için özel uçak kullanmamız, bazı basın yayın organlarında haberler yer almış ve konu bu şekliyle farklı mecralarda dile getirilmiştir.

Bakanlığımızın bazı programlarının zaman zaman çok yoğun faaliyet içermesi ve aciliyet arz etmesi, ulaşımın özel uçakla yapılmasını mecburi kılmaktadır. Geçtiğimiz Cuma gününden başlayan ve Pazartesi günü Ankara’da nihayetlenen 72 saat içerisinde; Ankara, Van, Şanlıurfa, Şırnak, İdil, Silopi, tekrar Şanlıurfa, Bingöl, tekrar Şanlıurfa ve Ankara arasında yoğun bir seyahat trafiği gerçekleştirdik. 24 saat halkın içinde ve halkla beraberiz. Aynı zamanda sorunları ve çalışmaları birebir yerinde inceleyip çözmenin gayreti içerisindeyiz. Bahse konu program çerçevesinde; temel atma töreni, açılışlar, sektör paydaşlarıyla istişare toplantıları, Bakanlık personeliyle hedef ve motivasyon toplantıları, başarılı tarım projelerinin yerinde incelenmesi, muhtarlara bilgisayar dağıtımı töreni, fakülte akademik yılı açılışı ve vatandaşlarımıza taziye ziyaretleri şeklinde birçok etkinlik gerçekleştirdik. Bu yoğun programın karayolu ya da tarifeli uçaklarla yapılması mümkün olmayacağından özel uçak temini yoluna gidildi.

Söz konusu haberlerde yer alan “yurt gezilerinde özel uçak istendiği ve Başbakanlığın bu talebe olumsuz cevap verdiği” iddiası doğru değildir. Zira yoğun programlarda, gerekliliğinden dolayı Bakanlığımızın talebi üzerine farklı zamanlarda uygunluk durumuna göre uçak tahsisi yapılmıştır.

Son programımızda ise, Başbakanlığa ait uçakların müsait olmaması nedeniyle tahsis yapılamamıştır. Bu nedenle havayoluyla ulaşım ihtiyacını Bakanlık olarak kendi imkânlarımızla ve en ekonomik şekilde karşıladık. Dolayısıyla kiralanan özel uçağın bedelinin sponsorlardan karşılanması gibi bir durum söz konusu değildir.

Bizim gerçek sponsorlarımız; devletimiz, hükümetimiz ve milletimizdir.

Güçlü ve büyük devletimizin, hükümetimizin imkânlarıyla rahatlıkla karşılanabilecek böyle bir hizmeti, sponsorlar aracılığıyla yapmayacağımı, beni tanıyan kamuoyunun çok iyi bildiğini düşünüyorum.”