Türkiye’nin ithal ettiği tohumların sadece yüzde 7’sinin İsrail’den

Tohumların sadece bir kısmını İsrail’den alıyoruz!

TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yılmaz, Türkiye’nin tohumların tamamının İsrail’den ithal edildiği yönünde bir algı olduğunu belirterek, bunun yanlış olduğunu söyledi. Tohumların sadece bir kısmının İsrail’den ithal edildiğini bildiren Yılmaz, bunun da toplam ithalatın içindeki payının yüzde 7 olduğunu açıkladı.

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) tarafından her yıl düzenlenen iftar programı tarım ve tohumculuk sektörünü bir araya getirdi. TÜRKTOB’un geleneksel iftar programı 24 Mayıs’ta Ankara’da yapıldı. Programa, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Güldal, TÜRKTOB ve Alt Birliklerinin Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, sivil toplum ve meslek kuruluşlarının başkan ve yöneticileri ve akademisyenler katıldı.

İftar programında tohumculuk sektöründeki gelişmeleri değerlendiren TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yılmaz, Türkiye’de tohumların tamamının İsrail’den ithal edildiğine dair çok yanlış bir algı olduğunu belirterek, Türkiye’nin ithal ettiği tohumların sadece yüzde 7’sinin İsrail’den ithal edildiğini bildirdi. Türkiye’nin 2017 yılında 185 milyon dolar tohum ithalatı yaptığına dikkat çeken Yılmaz, bu ithalatın içinde İsrail’in payının ise yüzde 7 olduğunu vurguladı. Tohum ithalatına karşılık Türkiye’nin İsrail’e tohum sattığını da söyleyen Yılmaz, “ülkemiz İsrail’e yaklaşık 3 milyon dolarlık tohum ihraç ediyor” dedi.