TZOB’da pasif üyelikle çiftçinin seçme seçilme hakkı elinden alınıyor!

TZOB’da seçim sürecinin başlamasına sayılı günler kala hukuka aykırı pasif üyelik uygulamasından dolayı binlerce çiftçinin pasif üyeliğe düşürülerek Aralık ayında yapılacak delege seçimlerinde seçme seçilme hakkının elinden alındığı ortaya çıktı.

Ziraat odalarında mevcut yönetime muhalif çiftçilerin Aralık ayında yapılacak delege seçimlerine katılmamaları için pasif üyeliğe düşürülmesi dikkat çekerken, Tarım ve Orman Bakanlığının TZOB’un hukuka aykırı pasif üyelik uygulamasına sessiz kalması manidar bulunuyor.

PASİF ÜYELİKLE RAKİP GÖRDÜKLERİ ÇİFTÇİLERİN SEÇME VE SEÇİLME HAKKI ELLERİNDEN ALINIYOR!

ÇKS başvuruları ile ilgili e-devlet uygulamasının hayata geçirilmesiyle birlikte telaşa kapılan TZOB, 6964 Ziraat Odaları ve Ziraat Odaları Birliği Kanuna aykırı bir yönetmelik ve bu yönetmeliğe bağlı bir genelge yayınlayarak, bütün çiftçileri hukuka aykırı bir şekilde pasif üyelikle tehdit ettiği gündeme gelmişti. Pasif üyeliğe düşürülen çiftçiler devlet desteklerinden yararlanamamakla tehdit edilirken, pasif üyeliğin TZOB seçimlerinde de mevcut yönetime muhalif üyelerin seçme ve seçilme hakkını elinden almak için de kullanıldığı ortaya çıktı.

ÇİFTÇİ ÜYELİKTEN SADECE İKİ ŞARTLA ÇIKARTILABİLİR

TZOB kanununa göre, bir çiftçinin üyelikten çıkarılabilmesi için ya çiftçiliği bırakması ya da ölmesi gerekiyor. Bunun dışında hiçbir çiftçi üyelikten çıkarılamazken, pasif üyeliğe de düşürülemez. Ancak çiftçi kanunlara aykırı bir şekilde açıkça pasif üyelikle tehdit edilirken, Tarım ve Orman Bakanlığının bu kanunsuzluğa sessiz kalması dikkat çekiyor.

ILGIN ZİRAAT ODASI KENDİSİNE MUHALİF ÜYELERİ DELEGE SEÇİMLERİNDE OY KULLANMAMASI İÇİN PASİF ÜYELİĞE ÇIKARDI!

Ilgın Ziraat Odası, 4 Aralık’ta yapılacak delege seçimleri öncesinde mevcut yönetimin delege adaylarına oy vermeyecek olan üyeleri hiçbir duyuru, ilan ve tebligat yapmadan, TZOB’un hukuka aykırı yayınladığı üye kayıt yönetmeliğini bahane ederek yüzlerce çiftçiyi pasif üyeliğe alarak, delege seçimlerine katılmalarını engellediği ortaya çıktı. Kanunen Tarım Bakanlığının Ziraat Odalarını denetleme yetkisi bulunmadığı için buradaki hukuksuzluğa karşı Kaymakamlıkta bir işlem yapamıyor.

ILGIN ZİRAAT ODASININ HUKUKSUZ UYGULAMASINA KARŞI YÜRÜTMEYİ DURDURMA TALEBİ İLE DAVA AÇILDI!

Ilgın Ziraat Odasına aday olmak için seçim yarışlarına katılacak olan Müslüm Bahar, mevcut Ilgın Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kara’nın hukuksuz bu uygulamasını mahkemeye taşıyarak yürütmeyi durdurma talebi ile dava açtı.

HUKUKSUZLUK DİZ BOYU!

Ziraat odalarında seçim süreci Aralık ayında mahalle/köylerde yapılacak delege seçimleri ile başlayacak. Ziraat Odalarının Şubat ayında yapılacak genel kurulunda Meclis üyeliğine ve yönetim kuruluna aday olabilmek için öncelikle Aralık ayında yapılacak delege seçimlerini kazanmak gerekiyor. Aralık ayında yapılacak delege seçimlerinin Ziraat odalarının seçimlerinde önemli bir yeri olmasına rağmen delege seçimlerinin yargı gözetiminde yapılmaması mevcut yönetimin delege seçimlerini manipüle ederek, muhalif adayların delege seçilmelerini zorlaştırıyor.
Ilgın örneğinde olduğu gibi, mevcut yönetim delege seçimi öncesi kendi delege adaylarına oy vermeyecek üyeleri hiçbir duyuru, ilan tebligat yapmadan TZOB’un kanuna aykırı bir şekilde çıkardığı üye kayıt yönetmeliğini bahane ederek yüzlerce üyeyi pasif üyeliğe çıkararak, delege seçimlerine katılmasını önleyebiliyor. Bunun dışında üyelerin seçim yerleri de çok rahat değiştirilebildiği için, mevcut yönetimin belirlediği delegelerin seçimleri kazanması için bütün şartlar oluşturuluyor. Tarım Bakanlığının ziraat odalarını denetleme yetkisi bulunmadığı için, delege seçimlerinde yaşanan hukuksuzluğa karşı Kaymakamlıklar da bir işlem yapamıyor.
TarımdanHaber