DAHA NE OLSUN ÖLÜM DE YOK, HASTALIKTA YOK Semra Vakit

Tarımın kötüye gittiği şu günlerde neredeyse üretmeyi bırakmayı düşünen ülkemde çiftçiye yeni bir umut diye düşündüğüm, solucanla para mı kazanılır dediğim bu ortamda çok başarılı bulduğum solucan çiftlikleri yüz güldürüyor..
Sigortası, asgari ücret  bile olsa maaşı olmayan gençlerimizin kız alamadığı için köydeki üretken ve rahatı ,huzuru risksiz bir hayatı bırakıp şehre göçüp, vasfı olmadığı için hizmetçilik, kapıcılık, hamallık vb. işler yaparak bırakın ferah bir hayat yaşayarak şehrin tüm imkanlarından faydalanmayı, karnını bile zor doyurduğu bir ortamda, yapılan yanlıştan geri dönüşün  tek umudunu Kırmızı Kaliforniya solucanında görüyorum.
Neden mi?
Her köyde ahırlar boş. Malum 1 inek bir işletmeye günlük ortalama 6-10 $ harcatır. Böyle olunca herkesin üstesinden geleceği karlı bir işletmeden bahsetmek mümkün olmaz. Köye dönse para yok, kızlar evlenmiyor. Şehirde kalsa durum belli. Hal böyle olunca solucan yetiştiriciliğinin gençlerimiz için çok farklı ve ilginç aynı zamanda da kazançlı bir  uğraş olacağını düşünüyorum. Çünkü ülkenin kanser yapmayan sağlıklı gıdalar tüketmeye, çiftçimin de  hayatını refah içinde sürdürmeye ihtiyacı var. Mühendis olarak konuyla ilgili bir çok farklı uygulamadan bahsedilebilir. Ama bugün konumuz gereği kısa ve öz solucandan bahsedeceğim.
Zaten ahırımız var ve boş. Isıtmayı hallettik mi hiçbir sorun kalmayacak.  Solucanlarımızı ortama bırakacağız ve zahmetsiz, maliyeti düşük kompost mamalar ile besleyerek çoğalmalarını bekleyeceğiz. Sürekli çoğalacak solucanlarımız bize her yıl kazancımızı neredeyse on kat artıran bir işletmeye sahip olmamızı sağlayacak. Mamalarımızın maliyetinin düşük olmasının nedeni, hayvan gübresi, mutfak meyve ,sebze artıkları vb. benzer çöplerin olmasındandır. Solucan fiyatları zaten çok düşük, ,işletme fiyatı da makul. Daha ne olsun.!! Karlı bir gelir.Yok şap var pazar kapalı, yok hayvan öldü, yok veteriner parası… Solucanda hastalıkta  yok..! Ben 5 sene sonra hala bu ülkede köye dönüşü konuşmak istemiyorum, kimyasal kullanılmış gıda yemek istemiyorum. Bu sistemin düzenlenmesini,solucan üretimi ve solucan gübresi üretiminin  devlet desteğine girmesini istiyorum. Solucan ile ilgili tüm konuların işlenmesini ve konuyla ilgili çalışmaların yurt genelinde yaygınlaşmasını istiyorum.
Solucan yetiştiriciliği ve solucan gübresi ile ilgili ortada gezen spekülatif bilgiler, hem tüketicinin hem üreticinin kafasını karıştırmaya yetiyor ve insanlarımız bir muhatap arıyor. Devletimizin bu konuda yapacağı açıklamalar ve yapacağı çalışmalar insanlarımızın yüreğine de su serpmiş olacaktır.
Son olarak, Kaliforniya Solucanının yılda on kat çoğaldığını,bir milyon solucanın ortalama 4 ton gübre verdiğini ve kilosunun ortalama 5 TL ile müşteri bulduğunu ifade etmek isterim. Böyle bir durumda ticari olumsuzluklardan arındırılarak kurulan her solucan işletmesi hiçbir şekilde patlamaz. Konusunda uzman  biri olarak iddia ediyorum.
Ülkemizi topraklarının korunması adına, şehre göçen gençlerimizin köye geri dönmesi adına ve her şeyden önemlisi, kendi sağlığımız için, çocuklarımızın sağlığı için ve  gelecek nesillerimiz için  bütün kalbimle bunu istiyorum.
Semra VAKİT
ZİRAAT YÜKSEK MÜHENDİSİ